Concordia University

https://www.concordia.ca/content/concordia/en/provost/awards/distinguished-professors-emeriti.html


The conferral procedure is governed by Senate, the university's highest academic body, and the Distinguished Professor Emeritus Committee reviews nominations.

Distinguished Professor Emeritus designees


2019 Marguerite Mendell School of Community and Public Affairs
  Maurice Charland Department of Communication Studies
  Lorna Roth Department of Communication Studies
2018 Robert Bernard Department of Education
  Ulrike de Brentani Department of Marketing
  Ann English Department of Chemistry
  Christopher Ross Department of Marketing
  Peter Shizgal Department of Psychology
  Thomas Waugh Mel Hoppenheim School of Cinema
2017 Lucie Lequin Département d'études françaises
  Michael Oppenheim Department of Religions and Cultures
  Catherine Vallejo Department of Classics, Modern Languages and Linguistics
  Oscar Pekau Department of Building, Civil and Environmental Engineering
  Venkat Ramachandran Department of Electrical and Computer Engineering
  Amruthur Ramamurthy Department of Building, Civil and Environmental Engineering
2016 Judith Herz Department of English
2015 Václav Chvátal Department of Computer Science and Software Engineering
  Horst Hutter Department of Political Science
2014 Clement Lam Department of Computer Science and Software Engineering
  Bluma Litner Department of Applied Human Sciences
  Jaroslav Opatrny Department of Computer Science and Software Engineering
2013 Asim Al-Kahlili Department of Electrical and Computer Engineering
  Richard Guy Department of Building, Civil and Environmental Engineering
  Dolores Pushkar Department of Psychology
  T.S. Rukmani Department of Religion
  Patricia Thornton Department of Geography, Planning and Environment
  Sandra Weber Department of Education
  Barbara Woodside Department of Psychology
2012 Michel Despland Department of Religion
  Ellen Jacobs Department of Education
  Eugene Plotkin Department of Electrical and Computer Engineering
2011 John McKay Departments of Mathematics and Statistics and Computer Science and Software Engineering
2010 Anna Beth Doyle Department of Psychology
  Elaine Newman Department of Biology
2009 Frederick Bird Department of Religion
  Jack Lightstone Department of Religion
  James Moore Department of Political Science
  Enn Raudsepp Department of Journalism
  Jane Stewart Department of Psychology
  Mary Vipond Department of History
2008 J. William Atwood
Department of Computer Science and Software Engineering
2005 Sean McEvenue   Department of Theological Studies
  Brian Slack   Department of Geography, Planning and Environment
  Robert Tittler
Department of History
2004 Gordon Fisher
Department of Economics
  Alex Schwartzman Department of Psychology
  Gail Valaskakis Department of Communication Studies
  Maïr Verthuy
Département d’études françaises
  Zenon A. Zielinski   Department of Building, Civil and Environmental Engineering
2003 Zalman Amit Department of Psychology
  Sheila McDonough Department of Religion
  Edward Pechter Department of English
2002 Tannis Arbuckle- Maag  Department of Psychology
  Patsy Lightbown   Teaching English as a Second Language
  Jeremiah Hayes
Department of Electrical and Computer Engineering
  Oswald Tee
Department of Chemistry and Biochemistry
1999 Henry Habib Department of Political Science
1998 Richard Cheng Department of Mechanical Engineering
  Donald Ginter Department of History
  Hugh McQueen Department of Mechanical Engineering
1997 H. Beissel Department of English
  D. Feldman Centre for Building Studies
  Howard Fink Department of English
  R. Ibrahim Department of Biology
  E. Joos Department of Philosophy
  V.H. Kirpalani Department of Marketing
  S. Lin Department of Mechanical Engineering
  M.O.M. Osman Department of Mechanical Engineering
  D. Park Department of Philosophy
  C. Perry Department of Psychology
1996 P. Allen Sr. Department of Philosophy
  D. Laskey Department of Philosophy
1995 Gilbert Taggart Département d’études françaises
1994
M. Doughty Department of Chemistry and Biochemistry
  H. Entwistle Department of Education
  S. Horner Department of Art Education
  M. Malik Department of Communication Studies
  C. Marsh Centre for Building Studies
  R. McDonald Department of Applied Social Science
  Calvin Potter Department of Finance
  L. Sherman Department of Art Education
1993
A. Adamson Department of History
  Wynne Francis Department of English
  Paul E. Widdows   Department of Modern Languages and Literature
1992
L. Bessner Department of Accountancy
  Charles Davis Department of Religion
  Carlo Fonda Department of Modern Languages and Literature
  Patricia Morley
Department of English
  M. Troitsky
Department of Civil Engineering
1991 
S. Kubina
Department of Electrical and Computer Engineering
  E. McCullough Department of History
1990
David Wheeler Department of Mathematics
1989
John Buell Department of Communication Studies
1988  George Rude Department of History
1987  John E. O'Brien, S.J. Department of Communication Studies
Back to top

© Concordia University