Concordia University

http://www.concordia.ca/content/concordia/en/sgs/about/awards-committees.html

Graduate Awards Committees

The various Graduate Awards Committees have the overall responsibility for selecting candidates for the externally-funded awards from the provincial and federal granting agencies.

Membership

  • The Associate Dean, Recruitment and Graduate Awards, or delegate (non-voting);
  • The Advisor, External Awards, Graduate Awards, who acts as secretary (non-voting);
  • Representatives from the Faculty of John Molson School of Business;
  • Representatives from the Faculty of Fine Arts;
  • Representatives from the Gina Cody School of Engineering and Computer Science;
  • Representatives from the Faculty of Arts and Science representing the following three areas: Social Science, Humanities, and Natural Science. 
     

Length of Term

Representatives of Faculties are appointed by their respective Faculty councils typically for a three-year term, which may be renewed.

Meetings

All committees generally meet once or twice during the Fall term. The major work of the committees falls in October, November, December, or March, depending on the awards competition. Members should be prepared to set aside the equivalent of three work days in October, November, December, or January (depending on the awards competitions) for the purpose of scoring and ranking candidates’ files.

 

SSHRC Internal Selection Committee

Master’s
Pier-Pascale Boulanger / Etudes Francaises
Julie Archambault / Sociology/Anthropology
Lorenzo DiTommaso / Religion
Jean-Michel Roessli / Theology
Bill Vorn / Studio Arts
Cynthia Girard / Studio Arts
May Chew / Art History
Chris Moore / Design Art
Chih-Chien Wang / Studio Arts
Erika Adams / Studio Arts
JMSB - TBD
Nilanjan Basu / Finance

Doctoral
Adel Jebali / Etudes Francaises
Christine Jourdan / Sociology
Leslie Orr / Religion
Mireille Paquet / Political Science
Elyse Amend / Journalism
Erin Manning / Cinema
Chris Salter / Design Art
Masha Salazkina / Film Studies
Lorrie Blair / Art Education
Imants Paeglis / Finance
Joel Bothello / Management
Fred Davis / Finance / Replacement

SSHRC Vanier, Trudeau, and PBEEE Selection Committee

Amy Poteete / Political Science
Judith Woodsworth / Etudes Francais
Amy Swiffen / Sociology
Ann-Louise Davidson / Education
Chris Salter / Design Art
Rosanna Maule / Film Studies
Alan Hochstein / Finance
Stéphane Brutus / Management

NSERC Internal Selection Committee

Master's
Andrew Chapman / Psychology
John Harnad / Mathematics
Ron Stern / Mathematics
Otmane Ait Mohamed / Electrical and Computer Engineering
Fuzhan Nasiri / Building, Civil, and Environmental Engineering
Peter Rigby / Concordia Institute for Information Systems Engineering
Daria Terelhov / Mechanical and Industrial Engineering

Doctoral
Diane Poulin-Dubois / Psychology
Claudine Gauthier / Physics
Marco Bertola / Mathematics
Marek Majewski / Chemistry
Lyes Kadem / MIAE
Yan Liu / Electrical and Computer Engineering
Saifur Rahaman / Building, Civil, and Environmental Engineering
Nikolaos Tsantalis / Concordia Institute for Information Systems Engineering
Zhibin Ye / Chemical and Materials Engineering
Amr Youssef / Concordia Institute for Information Systems Engineering

NSERC Vanier and PBEEE Selection Committee

Pablo Bianucci / Physics
Alexandre Champagne / Physics
Richard DeMont / Exercise Science
Otmane Ait Mohamed / Electrical and Computer Engineering
Jun Yan / Concordia Institute for Information Systems Engineering
Arash Mohammadi / Concordia Institute for Information Systems Engineering

CIHR Internal Selection Committee Vanier and Master's

Lisa Kakimani / Mathematics
Roisin O'Connor / Psychology
Angela Alberga/ Exercise Science
Simon Bacon / Exercise Science


Back to top

© Concordia University